Pani doktorka Gondová, zhrnula informácie ohľadom karantény detí v súvislosti s ochorením Covid 19. Dávame Vám ich do pozornosti. V tejto súvislosti prezentujeme aj ďalšie opatrenie v súvislosti s dochádzkou do materskej školy. Ak dieťa spĺňa náležitosti v bode 7, rodič na Edupage podpíše čestné vhlásenie s tým spojené a v triede bude minimálne 5 detí, prevádzka bude pre ne zabezpečená.
Aktuálne organizačné pokyny a upravený školský semafor (pre všetky druhy škôl a školských zariadení) k 4.2.2022 - ako postupovať pri kontakte a pozitivite COVID 19
1.) Ak je dieťa v karanténe (teda je len kontaktom, nie je zatiaľ pozitívne), nemusia to rodičia pediatrovi nahlásiť, pokiaľ nemá dieťa klinické príznaky. Kontakty sa netestujú, až keď majú klinické príznaky. Ak chýba z vyučovania 5 vyučovacích dní (ZŠ,SŠ), nevydáva pediater žiadne potvrdenie - ani potvrdenie o ukončení karantény.
2.) Kontaktovať pediatra majú rodičia v prípade, ak má dieťa počas karantény príznaky ochorenia (vtedy sa otestuje Ag testom), alebo má pozit. výsledok Ag samotestu -telefonicky, mailom a pod. Pediater zaznamená do dokumentácie, že dieťa je Ag samotestom pozitívne, poučí rodiča ako má postupovať a zaznamená zdrav. stav dieťaťa.
3.) Ak nemá dieťa posledných 24 hod. z 5 dní izolácie príznaky ochorenia, môže ukončiť izoláciu. Rodič nemusí žiadať pediatra o ukončenie izolácie. Pediater nevydáva žiadne potvrdenie o ukončení izolácie, ani o tom, že dieťa je už zdravé a môže do kolektívu. Rodičia majú tlačivo o bezpríznakovosti...
4.) Rodičia majú kontaktovať pediatra len v prípade, ak má dieťa ešte 5. deň izolácie príznaky ochorenia, aby rozhodol o ďalšom postupe, vtedy ukončuje karanténu pediater. Odporúča sa, aby rodičia dali dištančne vedieť, ako sa 5. deň dieťa má, aby bol o tom záznam v dokumentácii.
5.) Ak dieťa chýba VIAC ako 5 vyučovacích dní (ZŠ,SŠ), vydáva pediater potvrdenie o chorobe. ( Pre deti z MŠ netreba a u predškolákov, ak chýba viac ako 7 vyučovacích dní ), víkendy sa nepočítajú.
6.) Podľa školského semaforu sa dôrazne odporúča (nie je povinnosť) deťom po skončení izolácie, večer alebo ráno pred nástupom do školy vykonať Ag samotest. Ak bude ešte pozitívny, nemá dieťa ešte nastúpiť do školy, ale rodič kontaktuje pediatra a ten určí ďalší postup. Dieťa, ktoré je Ag negat., môže nastúpiť do školy.
7.) Deti, ktoré prekonali ochorenie Covid-19 a mali ho potvrdené len pozitivnym Ag testom a ich pediater má o tom vedomosť, budú mať po skončení izolácie výnimku z karantény na 180 dní, avšak LEN pre potreby školy a školské akcie, vrátane internátov. Výnimka z karantény nebude platiť na nič iné! Ani do prevádzok, ani na hromadné podujatia. Táto úprava bola urobená preto, aby deti mohli mať výnimku z karantény aj na základe pozit. Ag testu, pri opakovanom úzkom kontakte (nedostatočná kapacita PCR testov).
8.) Potvrdenie o prekonaní platné pre hromadné podujatia a prevádzky je možné vydať len na základe potvrdenia pozitivity PCR testom a vydáva ho len NCZI (green pass cez korona.gov). Preto - ak detí potrebujú takéto potvrdenie, je treba , aby absolvovali PCR test. V podstate nepotrebuje takéto potvrdenie nikto, kto je kompletne očkovaný, ani deti do 12 rokov, ak budú pozit.
9.) Deti nemajú cvičiť minim. 10 dní po návrate do školy z izolácie. Je to uvedené v školskom semafóre – aj z dôvodu, aby od pediatrov rodičia (učitelia) nemuseli vyžadovať ospravedlnenie na TV na túto dobu. Navyše 5 dní po návrate do kolektívu po 5 dňovej izolácii, má dieťa nosiť respirátor (v škole môže byť rúško), čo na telesnej nie je možné. Na toto treba pamätať aj pri nástupe na lyžiarsky výcvik - deti do 2 týždňov po prekonaní COVID 19 by sa ho nemali zúčastniť!
Ešte zopár postrehov z praxe k Omicronu
- inkubačná doba je skrátená na 2-5 dní
- Ag testy často zachytávajú vírus neskôr, aj na 2.-4.deň od začiatku príznakov, čiže negatívny test na začiatku nevylučuje covid, test treba zopakovať v intervale
- záchytnosť pozitivity je najvyššia pri výtere z hrdla, z nosa a nosohltana nižšia
- PCR testy už začínajú byť limitované, žiadanky na testy nedávame!
- najčastejšie príznaky - bolesť hrdla, hlavy, teplota, únava, zvracanie, hnačka
- nemýľme si dĺžku infekčnosti s dĺžkou 5-dňovej karantény, preto prosím rodičov, ak je to len trochu možné, nechajte doma deti 10 dní od začiatku príznakov. Do kolektívu ide dieťa doliečené, bez príznakov ochorenia, ale to platí vždy.
MUDr. Eva Gondová